Den bez mrtvých na silnicích

09.06.2018

 DEN BEZ MRTVÝCH NA SILNICÍCH

16. 6. 2018

Je lépe být o pět minut později doma, než o pět minut dříve v márnici !

Buďte při jízdě pozorní, ohleduplní

a zodpovědní - bez alkoholu a drog!

Oči před sebe, obě ruce na volant !

5. ročník vyhlašuje Společnost pro ochranu před negativními vlivy reklamy. Partner: Asociace nestátních neziskových organizací Libereckého kraje


DEN BEZ MRTVÝCH NA SILNICÍCH

Šestnáctého června bude popáté v České republice "Den bez mrtvých na silnicích" . Jak tento den vznikl? Mezi 11. a 17. květnem 2014 byly v oblasti Chorvatska, Bosny, Srbska a Hercegoviny velké deště. Rozvodnily se řeky a došlo i k sesuvům půdy. Výsledkem bylo - bohužel - 44 mrtvých. Srbsko vyhlásilo třídenní státní smutek. V médiích byly postupně počty mrtvých zveřejňovány.

Co by se asi stalo u nás, kdyby byly také při každých nových mrtvých na našich silnicích zveřejňovány tyto a pak i celkové počty mrtvých. To bychom museli zřejmě držet státní smutek celý rok !

To vše jsem si dal, jako šachista, do souvislosti s Bílou nemocí od slavného Karla Čapka. Zde doktor Galén, který dokázal vyléčit předtím nevyléčitelnou Bílou nemoc, si dal pro léčení požadavek pro celý svět, aby jeden den nebyl nikdo zabit. S doktorem Galénem to nedopadlo dobře. Doufám, že budu mít větší štěstí. když chci jen to, aby na silnicích v ČR nezahynul jeden den žádný člověk (16. června 2018 - den před Dnem otců, a to proto, aby se otcové svého svátku dožili).

Myslím si, že Karel Čapek by měl z této akce radost.

Určitou podobnost s ní má i mezinárodní "Den bez aut" , který je vždy 22. září.

Jak mají řidiči jezdit, to vědí - jen to dodržovat !

(žádný alkohol a drogy - pozornost, bez mobilu u ucha, ohleduplnost a zodpovědnost - oči na silnici a obě ruce na volant)

Ing. Zdeněk Joukl (praktický sociolog),

předseda pořádající SOR

(Společnosti pro ochranu před negativními vlivy reklamy)

www.joukl.cz

Stránka starší akce Den bez mrtvých na silnicích = www.menenehod.webnode.cz

15.5.2018